Projektowanie wnętrz Śląsk

zrealizuj swój projekt z Agnieszką

[ architekt wnętrz ]

Agnieszka Ząbroń-Datberg

Agnieszka zajmuję się projektowaniem wnętrz. Pomaga naszym klientom w drodze projektowej do ich wymarzonego domu. Każdy etap planowania przebiega przy ścisłej współpracy z inwestorem. zależy nam na poznaniu Waszych potrzeb i wytłumaczeniu całego procesu projektowego, dlatego na każdym etapie jest jasne nad czym aktualnie pracujemy. Realizujemy w końcu wspólny cel, jakim są Szczęśliwe Wnętrza Waszego przyszłego domu.

[ PROCES PROJEKTOWY ]

STUDIO PROJEKTOWE

Zobacz jak przebiega proces projektowy w moim biurze lub zjedź niżej, aby poczytać o poszczególnych etapach

[ STUDIO PROJEKTOWE ]

Etapy projektu, czyli jak przebiega współpraca

  • 01
    Organizacja
  • 02
    Analiza potrzeb
  • 03
    Spotkanie
  • 04
    Inwentaryzacja
Po zaakceptowaniu oferty i warunków umowy umawiamy się na spotkanie. Do tego czasu wyznaczam Wam zadanie domowe: wypełnienie ankiety z listą pytań, która pozwoli mi lepiej poznać Wasze potrzeby.
Naszą współpracę opieram na szczegółowej ankiecie, zwracającej uwagę na wiele aspektów projektowych. Dzięki niej poznaję Wasze potrzeby i oczekiwania. Ankietę uzupełniłam o zdjęcia omawianych przykładów tak, żeby ułatwić Wam odpowiedzi na pytania. Nie wszystkie odpowiedzi muszą zostać uzupełnione od razu - rzeczy, które wymagają przemyślenia omówimy na spotkaniu.
Jeżeli w zapytaniu ofertowym otrzymałam od Was rzut mieszkania i wypełniliście ankietę, już na pierwszym spotkaniu projektowym jestem w stanie przedstawić Wam propozycję 2 szkicowych układów aranżacyjnych pomieszczeń, pokazanych na płaskim rzucie z góry. Takie rozplanowanie ułatwi nam omówienie założeń z ankiety. Jest to baza wyjściowa dla dalszego planowania układu w formie modelu przestrzennego 3D. Model powstaje w oparciu o rzut i wytyczne, które zostały omówione na spotkaniu. Nie martwcie się, jeżeli nie macie jeszcze rzutu swojego mieszkania. Waszą aranżację zobaczycie trochę później, po wykonaniu inwentaryzacji.
Aranżacja wnętrza powstaje w oparciu o inwentaryzację czyli pomiary wnętrz. Jeżeli inwentaryzacja nie jest możliwa np. mieszkanie lub dom są dopiero w trakcie budowy, opracowanie koncepcji przebiega w oparciu o dokumentację dostarczoną przez dewelopera. W przypadku zdalnej współpracy, przekazuję wytyczne jak wykonać pomiary wnętrza.
  • 05
    Budujemy układ funkcjonalny
  • 06
    Wizualizacje pomieszczeń
  • 07
    Rysunki instalacji i wykonawcze
  • 08
    Kosztorys i lista prac dla wykonawcy
  • 09
    Działamy!
Dzięki informacjom uzyskanym z ankiety i spotkania, będziemy mogli przejść od razu do modelu 3D, który ułatwi orientację w przestrzeni Waszego przyszłego wnętrza. Model pokazuję w postaci obrazów z programu graficznego lub "oprowadzki" po mieszkaniu, gdzie na spotkaniu stacjonarnym lub zdalnym okręcam bryłę omawiając wprowadzone rozwiązania. Jeżeli prace nad projektem przebiegają sprawnie, na tym etapie mogę już wstępnie zaproponować kolorystykę. Projekt zmian deweloperskich kończy się na etapie modelu przestrzennego i jest podstawą dalszego opracowania rysunków dla dewelopera.
Wizualizacje pokazują rozwiązania materiałowe, wykończeniowe i oświetleniowe, pozwalające na ocenę końcowego klimatu wnętrza. Przedstawiają widoki perspektywiczne na dane pomieszczenie. Przed wykonaniem końcowych wizualizacji prezentuję Wam wnętrze w postaci obrazów z programu graficznego lub kolejnej odprowadzki w przestrzeni. Dzięki temu możemy na bieżąco omówić założenia i ustalić rzeczy do ewentualnej korekty. Projekt koncepcyjny kończy się na etapie wizualizacji. Otrzymujecie ode mnie linki do produktów, na podstawie których możecie zamówić produkty lub znaleźć dla nich zamienniki.
To pakiet rysunków, pozwalających na wprowadzenie zmian deweloperskich/wykonawczych na etapie budowy lub remontu i przeprowadzenia dalszych prac wykończeniowych. W skład rysunków deweloperskich wchodzą rzuty z oznaczeniem zmian ścian działowych i zabudów gk, rozmieszczeniem punktów instalacji elektrycznej i oświetlenia, rozmieszczeniem punktów instalacji sanitarnych i centralnego ogrzewania, sufity podwieszane. Rysunki wykonawcze obejmują: rzuty z oznaczeniem stolarki drzwiowej, okładzin ściennych, okładzin podłogowych, rozwinięcia widoków ścian pomieszczeń z objaśnieniami, w tym rozkład płytek łazienkowych, rysunki zabudów stolarskich na wymiar. Pomagam także w koordynacji przyłączy rekuperacji względem zmian w projekcie.
Kosztorys opiera się na ustalonym początkowo budżecie. Opracowywany jest równolegle z projektem co pozwala na bieżącą weryfikację wydatków. Zawiera linki do produktów, ceny i ilości materiałów potrzebnych do zamówienia. W przypadku projektu koncepcyjnego i zmian deweloperskich otrzymujecie ode mnie szablon kosztorysu do samodzielnego uzupełnienia, który ułatwi Wam kontrolę wydatków. Dla projektu wykonawczego przekazywana jest również lista prac dla wykonawcy. Pomoże Wam kontrolować wdrażany projekt: dzięki niej będziecie wiedzieć jakie prace zostały wycenione, na co się umawialiście i co już zostało wykonane.
W ramach projektu zapewniam jedną wizytę na budowie. To od Was zależy, w którym momencie ją wykorzystacie. Może to być wspólne spotkanie z wykonawcą i wdrożenie go do projektu. A może zależy Wam na wspólnych zakupach materiałowych? Jestem do dyspozycji po wcześniejszym ustaleniu terminu.
[ galeria realizacji ]

Tworzymy wyjątkowe wnętrza

[ faq ]

Pytania i odpowiedzi

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi: projekty wyceniane są indywidualnie w zależności od metrażu i zakresu prac, jaki Was interesuje. W ofercie przygotowałam różne pakiety projektowe opierające się na tym, co w danej chwili możecie potrzebować. Skoro rozglądacie się za biurem projektowym, jesteście świadomi korzyści jakie niesie współpraca z Architektem Wnętrz. O tym, że inwestujecie w projekt dopasowany do Waszych potrzeb już wiecie. Ale czy zdawaliście sobie sprawę, że również oszczędzacie? Nie tylko na niepotrzebnych przeróbkach generujących koszty na etapie wykończeniowym. Oszczędzacie przede wszystkim swój czas: na szukaniu pomysłów, kontaktach z wykonawcami, godzinach spędzonych w marketach budowlanych. 

Klienci najczęściej decydują się na projekt całego wnętrza lub kilku wybranych pomieszczeń. W skali całego projektu jest to korzystniejsze rozwiązanie. Przy pojedynczych pomieszczeniach metraż jest mniejszy, ale zakres pracy jest taki sam jak przy projekcie całego wnętrza. Stosowany jest wtedy inny cennik. Dla pojedynczych pomieszczeń nie przeprowadzam bonusowej wizyty na budowie czy w sklepie w ramach projektu. Taka opcja jest dodatkowo płatna.

Kompleksowy projekt zajmuje ok. 2-4 miesięcy w zależności od zakresu, metrażu i komunikacji. Etap związany z początkową organizacją przebiega niezależnie. W trakcie spotkania ustalamy termin inwentaryzacji i rozpoczęcia prac nad projektem. Dla każdego projektu wyznaczany jest konkretny termin realizacji, zobowiązujący dwie strony: projektanta – do dostarczania poszczególnych etapów i klientów – do ich akceptacji. Pamiętajcie, że czas trwania projektu jest również zależny od decyzyjności. Gramy w jednej drużynie – im lepsza będzie komunikacja, tym sprawniej przebiegnie projekt.

Zawsze zachęcam do jak najwcześniejszego kontaktu – nie tylko w kwestii rezerwacji terminu. Już na etapie zakupu mieszkania mogę pomóc z ocenie jego potencjału i możliwości adaptacji. Mieszkanie kupione, dom w planach budowy? Zaczynamy współpracę od zmian deweloperskich: rozplanowanie ścian, przyłączy sanitarnych czy elektrycznych. Działania podjęte odpowiednie wcześnie pozwolą na uniknięcie kosztownych zmian w przyszłości.

Za niezbędne minimum uznaję 4 miesiące przed planowanym wejściem wykonawcy czy terminem zmian wyznaczonym przez dewelopera. Praca nad projektem to proces wymagający przemyślenia. Nie kupujemy gotowca, a dostosowany do potrzeb, INDYWIDUALNY projekt. Klienci rezerwują termin zazwyczaj z półrocznym lub rocznym wyprzedzeniem. To nie tylko czas przeznaczony na projekt, ale również organizację: spotkania, wizyty w sklepach, wycenę wykonawcy, zamówienia materiałów wykończeniowych i ekip. Nie zostawiajmy planowania ważnych prac na ostatnią chwilę.

Tym samym nie podejmuję się projektów „na już”, gdzie wykonawca trzymając gotową do przyklejenia płytkę, czekając na decyzję GDZIE 🙂 Czas poświęcony na projekt procentuje przemyślanymi rozwiązaniami. A pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą.

Jak najbardziej taki projekt jest możliwy. Realizowałam już inwestycje na terenie województwa pomorskiego, warmińsko – mazurskiego i małopolskiego. W większości były to projekty przeprowadzone bez nadzoru, natomiast przy ścisłej współpracy z klientami, wykonawcami i stolarzami. Rysunki wykonawcze i dokładne omówienie zakresu prac pozwoliły na sprawny przebieg projektu. 

Jak wygląda taka współpraca? Proszę klientów o przesłanie dokumentacji projektowej (jeżeli posiadają) lub wykonanie inwentaryzacji mieszkania na podstawie przekazanych przeze mnie wytycznych. Omawiamy projekt za pośrednictwem komunikatorów internetowych z opcją udostępniania ekranu. W projekcie wykonawczym pomagam w wyborze materiałów wykończeniowych: mogę zorganizować próbki, które trafią bezpośrednio do Was lub umówić wizytę w sklepie, w miejscu Waszego zamieszkania, gdzie pracownicy pokażą Wam konkretne materiały. Wysyłam propozycje lub zdjęcia przykładowych produktów w oparciu o ogólnodostępne materiały budowlane, które możecie znaleźć w swojej miejscowości. Przy projektach zdalnych nie pojedziemy wspólnie na zakupy, ale za to wdrożę wykonawcę do projektu przez telefon lub video-konferencję. I to w zasadzie główne różnice 🙂 Pozostałe prace nad projektem przebiegają tak samo jak w przypadku projektów stacjonarnych. W razie potrzeby możemy oczywiście umówić się na wizytę na terenie inwestycji. Wtedy ilość spotkań na budowie ustalamy indywidualnie, a do kosztów projektu doliczany jest dojazd. Takie spotkania możemy połączyć z wizytami w sklepach z materiałami budowlanymi czy wykończeniowymi, aby w pełni wykorzystać czas związany z dojazdem na teren inwestycji.

Napisz o:
– metrażu i ilości pomieszczeń, jakie będą podlegać opracowaniu
– rodzaju projektu, którym jesteś zainteresowany (koncepcyjny, wykonawczy itp.)
– lokalizacji nieruchomości
Pamiętaj o załączeniu rzutu mieszkania, jeżeli posiadasz. Możesz dodać krótką informację o stylu jaki Ci się podoba lub dołączyć inspiracje. Poinformuj mnie również, jeżeli chciałbyś połączyć projekty np. koncepcyjny ze zmianami lokatorskimi.
 Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś jaki projekt byłby dla Ciebie najlepszy napisz o tym. Pomogę Ci w wyborze najlepszej opcji.

Jeżeli zapadnie decyzja o podjęciu współpracy, przed pierwszym spotkaniem poproszę Cię o wypełnienie ankiety z analizą potrzeb. Będzie to nasza baza wyjściowa do rozmów o projekcie. Jeżeli w zapytaniu ofertowym otrzymam od Ciebie rzuty, już na pierwszym spotkaniu będę mogła nakreślić szkic układu funkcjonalnego. Omówimy również pytania i odniesiemy się do odpowiedzi z ankiety.